County Council - Thursday, 6th May, 2021

Election summary for Wards
Wards Elected candidates Elected party or parties Time declared
Angmering & Findon Deborah Urquhart Conservative
Arundel & Courtwick Gary Markwell Conservative
Bersted Keir Greenway Conservative
Bewbush & Ifield West Chris Oxlade Labour
Billingshurst Amanda Jupp Conservative
Bognor Regis East Francis Oppler Liberal Democrats
Bognor Regis West & Aldwick Ashvin Patel Conservative
Bourne Mike Magill Conservative
Bramber Castle Paul Linehan Conservative
Broadbridge Christian Mitchell Conservative
Broadfield Brian Quinn Labour
Broadwater Dawn Smith Labour
Burgess Hill East Richard Cherry Liberal Democrats
Burgess Hill North Stuart Condie Liberal Democrats
Chichester East Simon Oakley Conservative
Chichester North Jeremy Hunt Conservative
Chichester South Sarah Sharp Green Party
Chichester West Julian Joy Liberal Democrats
Cissbury Elizabeth Sparkes Conservative
Cuckfield & Lucastes Pete Bradbury Conservative
Durrington & Salvington Noel Atkins Conservative
East Grinstead Meridian Liz Bennett Conservative
East Grinstead South & Ashurst Wood Jacquie Russell Conservative
East Preston & Ferring Roger Elkins Conservative
Felpham John Charles Conservative
Fontwell Trevor Bence Conservative
Goring Steve Waight Conservative
Hassocks & Burgess Hill South Kirsty Lord Liberal Democrats
Haywards Heath East Stephen Hillier Conservative
Haywards Heath Town Sujan Wickremaratchi Conservative
Henfield Sarah Payne Conservative
Holbrook Andrew Baldwin Conservative
Horsham East Jay Mercer Liberal Democrats
Horsham Hurst Nigel Dennis Liberal Democrats
Horsham Riverside John Milne Liberal Democrats
Hurstpierpoint & Bolney Joy Dennis Conservative
Imberdown Ian Gibson Independent
Lancing Andy McGregor Conservative
Langley Green & Ifield East Alison Cornell Labour
Lindfield & High Weald Garry Wall Conservative
Littlehampton East James Walsh Liberal Democrats
Littlehampton Town David Britton Conservative
Maidenbower & Worth Bob Lanzer Conservative
Middleton Jacky Pendleton Conservative
Midhurst Kate O'Kelly Liberal Democrats
Northbrook Sean McDonald Conservative
Northgate & West Green Natalie Pudaloff Labour
Nyetimber Dawn Hall Conservative
Petworth Janet Duncton Conservative
Pound Hill Richard Burrett Conservative
Pulborough Charlotte Kenyon Conservative
Rother Valley Tom Richardson Conservative
Rustington Alison Cooper Conservative
Selsey Donna Johnson Local Alliance
Shoreham North Emma Evans Conservative
Shoreham South Kevin Boram Conservative
Sompting & North Lancing Carson Albury Conservative
Southgate & Gossops Green Zack Ali Conservative
Southwater & Nuthurst Nigel Jupp Conservative
Southwick Angus Dunn Conservative
St Leonard's Forest Katie Nagel Conservative
Storrington Paul Marshall Conservative
Tarring Henna Chowdhury Labour
The Witterings Pieter Montyn Conservative
Three Bridges Brenda Burgess Conservative
Tilgate & Furnace Green Duncan Crow Conservative
Worth Forest Bruce Forbes Conservative
Worthing East Caroline Baxter Labour
Worthing Pier John Turley Labour
Worthing West Beccy Cooper Labour